Andra sjösättningen – alla båtar i vattnet

Nu gräsplanen är tömd på både vaggor och båtar. De flesta båtar av klubbens båtar är i vattnet och sjösättningen gick rekordsnabbt. 10 båtar sjösattes och vi var klara lite efter frukost. Även denna sjösättning blev varm och vindstilla. Solen uteblev men humöret var på topp. Nästa helg är det arbetsdag och sen är båtsäsongen igång detta år också. Mycket kommer att vara annorlunda i år. Man kommer kanske inte kunna segla till Danmark och förmodligen kommer det finnas rekommendationer att inte resa runt inom landet heller. På många sätt är det en lyx att kunna båtsemestra just detta år även om resan måste gå till svenska hamnar.

 

Även denna sjösättning blev varm och vindstilla. Solen uteblev men humöret var på topp.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *