Penslar, fönsterskrapor, vax och spikar

Återigen har vi haft turen med vädret. I strålande sol träffades i lördags närmare 30 medlemmar för att fixa och trixa. Mycket gjordes under dagen. Fönsterrutorna putsades utvändigt, bänkar och bord till terrassen tillverkades, jollarna gjordes skinande rena och blanka av all vax och polering, boden målades finns och fula ”plåsterlagningar” trollades bort, trädäcket Sioo behandlades och annan småfix gjordes i huset och runt om. Den arbetsamma dagen avslutades med en gemensam korvgrillning med fantastisk goda korvar skänkta till oss av Toftebo Kalkon och annat gott från Matöppet i Abbekås. Ett stort tack till våra samarbetspartners för allt det goda och till våra medlemmar för det stora engagemanget och glädje som gjorde arbetsdagen till en riktigt härlig dag.

DSCN3731
En liten kaffepaus
DSCN3730
Plåten under grillen fixas av Margarita
DSCN3735
Stellan och Björn ser till att vi får något att grilla på
DSCN3736
Snickarteamet
DSCN3739
Blötta byxor blev resultatet men Karin räddade andra från kalla duschen
DSCN3741
Jollarna blänkte i solen efter all omvårdnad
Överläggning inför målningen och städningen
Överläggning inför målningen och städningen
Sponsorstavlan och livbojen på plats
Sponsorstavlan och livbojen på plats
En liten vilostund
En liten vilostund
Grillmästaren Ulf
Grillmästaren Ulf
Nu njuter vi av maten och sällskapet
Nu njuter vi av maten och sällskapet
Och allt under blå himmel i Abbekås. Tack ALLA!
Och allt under blå himmel i Abbekås. Tack ALLA!

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *