Trissjollarna har tagits upp, tvättats och flyttats till förvar

posted in: Okategoriserade | 0

Tack vare god uppslutning från medlemmarna och gott humör kunde de fyra trissjollarna enkelt tas upp och rengöras. Vi väntar med att ta upp ribbåten och hoppas att hitta en köpare innan hösten. Sommaren är långt ifrån över men vi kan summera årets seglarskola och konstatera att det gått bra trots Corona. Stort tack till Göran Skarby, våra duktiga instruktörer och alla som ställde upp i landorganisationen. Det är tack var våra medlemmars ideella insatser som vi kan genomföra seglarskolan för ungdomar och vuxna. Vi ska fortsätta att utveckla denna viktiga del av klubbens verksamhet och växa hållbart och långsiktigt. Styrelsen kommer att fokusera på seglarskolan vid sitt kommande sammanträde.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *