Upptag i dynga och snålblåst

UPPTAG 2014 ISäsongens sista upptag, den 25 oktober skedde i snålblåst, mörka moln och spridda skurar. Med undantag för 2,5 minuter, lyste solen totalt med sin frånvaro! Men med undantag för sådana smådetaljer fungerade även Upptag II på absolut bästa sätt. Magnus var nöjd liksom våra medlemmar, bra flyt och varje gång Magnus kom tillbaka låg nästa båt vid kajen och väntade. Dock ett litet missöde, en nybliven båtägare hade införskaffat vagn att sätta båten på. Dock visade sig kölen vara längre än vad stöttorna i vagnen tillät, så det fick plockas fram sågar, spännband och mycket mankraft. Till slut kunde vi pressa ned och spänna fast båten för vidare transport hem.

Upptag i Dynga? Ja den gode Hans-Erik´s båt (sticker ca 2m + 1/2 m lågt vatten, opraktisk kombination!)  fastnade i dyn vid den västra kajkanten. Men med hjälp av starka krafter, massor av råd och Magnus lyft, fick vi till slut loss den. Så sammanfattningsvis, oj vilket flyt och vad bra det gick!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *